A nyáron ugyan egy kicsit meglódult a drágulás az élelmiszer- és vegyesboltokban - vagyis azon termékek körében amelyekkel gyakorlatilag minden ember találkozik - ez elmarad a teljes magyar gazdaságban mért inflációtól. Sőt, ez bolti áremelkedés még a KSH élelmiszerár-indexénél is alacsonyabb.
Szeptemberben 4,62 százalékra csökkent az éves inflációs ráta Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Szeptemberben tovább csökkent az infláció Magyarországon. Az egy évre visszatekintő áremelkedés 3% volt, vagyis három és fél után először elérte a jegybanki célt. Az adat nem jelent meglepetést, hiszen a Portfolio által megkérdezett szakértők előzetesen 3%-os drágulásra számítottak az előző havi 3,4%-os érték után. Bár az ősz ideiglenes felkanyarodást hoz majd az inflácós mutatóban, az idei áralakulás így is sokkal kedvezőbb volt, mint arra számítani lehetett.
Az olasz infláció szeptemberben a vártnál nagyobb mértékben lassult, derül ki a hétfőn közzétett hivatalos adatokból.
Romániában 5,1 százalékra lassult augusztusban az éves infláció – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS). Korábban júliusban felpörgött az áremelkedés, 5,42 százalékkal emelkedett éves szinten a fogyasztói árindex, a júniusi 4,94 százalék után.
Három éve először két százalék alá csökkent az éves infláció Németországban: a szövetségi statisztikai hivatal kedden közölt előzetes adatai szerint augusztusban 1,9 százalékos volt a fogyasztói árak átlagos emelkedése az egy évvel korábbihoz képest.
Augusztusban 3,4%-ra csökkent az infláció Magyarországon, ami jóval alacsonyabb a júliusban mért 4,1%-nál. A pénzromlás üteme nagyobb mértékben csökkent, mint ahogy az elemzők várták.
A várt 2,8% helyett 3,2%-kal nőtt éves szinten a lengyel GDP az idei második negyedévben, a negyedéves bővülés üteme pedig szokatlanul gyors, 1,5%-os volt az első negyedévben mért 0,8% után – tette közzé ma az előzetes adatokat a lengyel statisztikai hivatal (GUS).
A vártnál nagyobb gyorsulást mutató júliusi inflációs adat kellemetlen meglepetést jelent, illetve az infláció szerkezete továbbra is aggasztó – ilyen megállapításokat fogalmaztak meg az elemzők a KSH által ma reggel közzétett júliusi inflációs adatok, illetve az MNB inflációs alapmutatóinak értékelése során. Úgy látják, hogy az MNB emiatt még inkább óvatos lehet egyelőre a kamatpolitika terén, és akár augusztusban meg is állhat a vágási sorozatban, illetve év végéig legfeljebb 1-2 vágás férhet bele jelen állás szerint. Az alábbiakban a négy elemzői kommentárt abc-sorrendben mutatjuk be.
A KSH júliusi inflációs adatai után kiadta saját gyorselemzését a folyamatokról a Magyar Nemzeti Bank. Ez azt mutatja, hogy mindhárom fő inflációs mutatóban gyorsulást látnak éves szinten, illetve mind a négy havi alapú inflációs mutató jóval gyorsabb volt, mint az előző évtized átlaga.
Júliusban kilőtt az addig kötelező akciózásban részt vett termékek ára – derült ki a KSH ma reggel közzétett részletes adataiból.
Váratlanul nagyot gyorsult az infláció Magyarországon, hiszen a Portfolio elemzői konszenzusában szereplő 3,9% helyett 4,1%-ra gyorsult éves alapon a pénzromlás üteme júliusban a KSH adatai szerint, a júniusban mért 3,7%-os ráta után. A jelek szerint a kötelező akciózás megszűnése után néhány árstopos termék ára kilőtt, de az üzemanyagoknál is érdemi drágulás alakult ki, az üdülési szolgáltatásoknál pedig nagyon jelentős volt az áremelkedés, ami a szolgáltatás inflációt is jócskán felfelé húzta. Az alapfolyamatokat jobban megragadó inflációs mutatók is érzékeltetik, hogy jelentős az infláció gyorsulása: az éves maginflációs mutató 4,7%-ra, a negyedéves évesített mutató szezonálisan kiigazítva 6,9%-ra ugrott. Utóbbira május előtt egy évig nem volt példa. Kérdés, hogy ilyen folyamatok mellett egyelőre haladhat-e tovább az MNB a kamatvágások útján, és ha igen, milyen gyakorisággal.
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedése az előzetes becsléssel összhangban 3 százalékra, 2021 júliusa óta a legalacsonyabbra csökkent júniusban az előző havi 3,3 százalékot követően - derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich - STAT) végleges adataiból.
A költségnyomás enyhülésének biztató jeleként a brit szupermarketárak inflációja 2021 szeptembere óta a legalacsonyabb szintre lassult. A Kantar piackutató cég által közzétett adatok szerint az élelmiszerár-emelkedés éves üteme 1,6%-ra csökkent a július 7-ig tartó négy hétben, szemben az előző felmérésben mért 2,1%-kal. A Bank of England (BOE) jövő hónapban dönt a brit alapkamatról, ez pedig egy plusz érv lehet a vágás mellett – írja a Bloomberg.
Szerdán tovább folytatták útjukat felfelé az amerikai tőzsdeindexek, a Nasdaq és az S&P 500 újabb rekordmagasságokat ért el. Az Nvidia és más, nagy kapitalizációjú részvények kiváló teljesítménye továbbra is pozitív hangulatot teremtett a befektetők körében, különösen a héten várható fontos inflációs adatok és második negyedéves eredmények előtt.
Ha a szolgáltatások nem drágulnának olyan ütemben, ahogy azt teszik 2024-ben, már valószínűleg teljesült volna a Magyar Nemzeti Bank (MNB) inflációs célja. A szolgáltatásinfláció Magyarországon volt a legmagasabb uniós összevetésben májusban. De vajon tényleg a bankok és a telekommunikációs cégek visszamenőleges áremelései tehetnek minderről?
A termeléscsökkentés feloldása megnövekedett kínálathoz vezethet.
Az új védelmi miniszter személye is megvan.
Hírfolyamunk az orosz–ukrán háborúról.
Jack Teixerát 15 év börtönre ítélték.
Milyen hatása lehet ha Donald Trump betartja ígéreteit?
Mit tehet a kormány?
Hallgasd meg az előzetest már most!